Порушення у справі Андрія Романюка. Загратувати будь-якою ціною: як порушували і фальсифікували.

29 січня 2017

 

Романюк Андрій Олександрович, 19.03.1998 року народження, студент, майданівець, доброволець українсько-російської війни. З 04 травня 2015 року в статусі неповнолітнього обвинуваченого утримується під вартою. Обвинувачується у скоєнні  злочинів, передбачених ч.2 ст. 185, ст. 257, ч.1 ст. 14 ч.2 ст. 258, ст. 348, ч.4 ст. 187, ч.2 ст. 15 п.п.6, 12,13 ч.2 ст. 115, ч.1 ст. 263,  ч.2 ст. 296, ч.1 ст. 345, ч.2 ст. 345КК України.

№ справи 753/271/17

 

Етапи розгляду справи:

ВИКЛАД ПОРУШЕНЬ

1.При затриманні:

05 травня 2015 року в ІТТ виявлені та зафіксовані тілесні ушкодження, які були отриманні при затриманні працівниками правоохоронних органів (забій правої нижньої кінцівки, численні садна, подряпини та синці), що підтверджено у відповіді на запит Уповноваженої з прав людини вих. № 8-1112/2011-15-08 від 14 травня 2015 року, який є в матеріалах кримінальної справи, та відповідною ухвалою слідчого судді Вінтоняка Р.Я від 05.05.2015 року; 07.05. 2015 року було відкрите кримінальне провадження №12015100030005247 та закрите 22 липня 2015 року у зв’язку із відсутністю у діянні складу злочину.

Незважаючи на те, що Романюк А.О. був на момент затримання був неповнолітнім (йому було 17 років і 2 місяці), про його затримання, яке відбулось 04 травня 2015 року, його мама була повідомлена про це телефонним дзвінком 05 травня 2015 року о 13:00, тобто за годину до розгляду питання щодо обрання Романюку А.О. запобіжного заходу.

А.О. Романюка було затримано о 8:00 ранку 04 травня 2015 року, Центр безоплатної вторинної допомоги було повідомлено того ж дня, проте о 12:45, Центром видано доручення адвокату о 13:50. До Романюка адвокат прибув близько 15:00. До прибуття адвоката до Андрія було застосовано фізичне насилля з метою отримання зізнань та проводились незаконні допити.

Після затримання  Андрій Романюк був названий винуватим високопосадовцями МВС та були розголошені особисті данні про нього та його сім’ю, була розгорнута кампанія в ЗМІ, які стверджували, що саме Андрій Романюк вчинив злочин.

Посадові особи всупереч законодавству розголошували у своїх заявах та в ЗМІ дані про слідство та відомості з матеріалів кримінального провадження.

2. Порушення при продовженні запобіжного заходу:

 1. Неподання письмових клопотань прокуратурою при вирішенні питання щодо запобіжного заходу.
 2. Ненадання прокуратурою доказів, фактів, посилань на матеріали чи свідків та обґрунтування необхідності застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою та наявності ризиків передбачених ст.177. Виступ обмежується наведенням переліку законодавчих стандартних підстав для його застосування без встановлення їх наявності та обґрунтованості до особи Романюка А.О.
 3. Відсутність аргументації чому жоден із більш м'яких запобіжних заходів не зможе запобігти ризикам, передбаченим ст.177 КПК України.
 4. Повідомлення суддям недостовірних даних щодо обставин кримінального правопорушення, що суперечать матеріалам справи та обвинувальному акту та порушують презумпцію невинуватості обвинуваченого Романюка А.О.
 5. Узагальненні виступи прокурорів щодо усіх обвинувачених, відсутність клопотання чи усних виступів окремо по кожному обвинуваченому;
 1. При вирішенні питання про запобіжний захід не береться до уваги ряд позитивнохарактеризуючих обставин Романюка А.О.: наявність міцних соціальних зв’язків, позитивних характеристик, грамот, порук народних депутатів, наявність утримуваної особи (мами), наявність місця постійного проживання, дистанційного навчання, дистанційної  роботи.
 2. Ідентичність ухвал та обґрунтування продовження строку тримання під вартою однаковими підставами протягом всього періоду ув’язнення: тяжкість імовірного покарання та «наявність суспільного інтересу, який, незважаючи на презумпцію невинуватості, превалює над принципом поваги до свободи особистості».
 3. Троє співобвинувачених, яким пред’явлені аналогічні обвинувачення, на даний момент знаходяться на особистих зобов’язаннях.
 4. В своїх ухвалах суд не наводить і не фіксує доказів сторони захисту щодо реальної можливості зміни запобіжного заходу, а в нарадчій кімнаті суддя знаходиться 5-10 хвилин, хоча цього недостатньо для оцінки всіх фактів, доказів і обґрунтувань сторони захисту, що викликає сумніви у тому, що позицію захисту враховують при прийнятті рішень, тобто суддя поводиться з конкретними фактами, на які посилається Романюк А.О. та його захисники, як з несуттєвими та ігнорує  їх.
 1. 23 жовтня 2017 року суддею Дарницького районного суду м. Києва Щасною Тетяною Василівною при розгляді питання щодо міри запобіжного було порушено таємницю нарадчої кімнати (ст. 367 КПК України), а саме: присяжні були присутні при вирішенні даного питання, що засвідчують свідки та підписи присяжних на даній ухвалі, хоча згідно законодавства, головуюча суддя розглядає дане питання одноособово (ч.3 ст. 331 «Під час здійснення судового провадження судом присяжних питання, передбачене цією частиною, вирішує головуючий);
 2. За ці 39 місяців ув’язнення у Андрія Романюка двічі закінчувалась міра запобіжного заходу, проте судді не звільняли його з-під варти, а продовжували йому запобіжний захід в той час, як його дія завершилась:
  • Показовим було судове засідання 01 жовтня 2016 року, коли замість того, щоб звільнити Андрія та ще двох співобвинувачених з-під варти о 8:00 (завершувалась дія запобіжного), їх незаконно о 7:30 доставляють в неробочий день (суботу) в Апеляційний суд м. Києва та пред’являють нові обвинувачення по заяві прокурора, яку вона написала в переддень (о 21:00) 30 вересня 2016 року. Їх затримують у порядку ст.207 КПК України. Туди ж були доставлені судді Солом’янського районного суду м. Києва, які з 9:00 без допуску офіційних адвокатів, з якими були заключні договори, та без допуску громадськості і журналістів до 22:00 проводили судове засідання, в результаті якого продовжили Андрію Романюку та ще 2 співобвинуваченим запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, який закінчився ще о 8:00 ранку того ж дня, ще на 2 місяці. Про факт даного порушення писались скарги і до Уповноваженої з прав людини, і до Генеральної прокуратури, і до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, проте залишились без розгляду. Після цих подій була подана заява до Європейського суду з прав людини.
  • Суддя Щасна Т.В. (перебуваючи у щорічній відпустці з 01.08.2017 року по 01.09.2017 року) 28 серпня, видалившись у нарадчу кімнату для розгляду заяви адвокатів Андрія Романюка про його негайне звільнення у зв’язку із закінченням о 00:00 запобіжного заходу, повернулась з нарадчої кімнати з ухвалою про продовження запобіжного заходу  у вигляді тримання під вартою Андрію Романюку та ще одному спів обвинуваченому  ще на 2 місяці. Дане рішення було вирішено одноособово та автоматично без підняття питання про запобіжний захід, його доцільність, без обговорення і виступів сторін. Учасники процесу не мали змоги виступити на захист своїх позицій. Заява адвокатів проігноровано. Про даний факт було повідомлено Генеральну прокуратуру України та Вищу раду правосуддя. Заяви досі перебувають на розгляді.

   3. Побиття працівниками правоохоронних органів та відсутність належного юридичного та медичного реагування:

При цьому кваліфікована медична допомога жодного разу не надавалась. Все заживало і зросталось самостійно, а завдану шкоду здоров’ю можна буде оцінити тільки після повного медичного обстеження, якого в слідчому ізоляторі здійснити неможливо. Скарги та звернення проігноровані представниками відповідних органів.

4. Грубо порушено розумні строки розгляду справи

Всього у розгляді даного кримінального провадження на різних етапах було залучено більше 60 суддів п’яти районних судів м. Києва та Апеляційного суду м. Києва, з них задіяно у підготовчому засіданні та «розгляді» справи:

Як видно з вищевказаної таблиці зміна суддів, що значно затягнула розгляд справи, не була спричинена діями Романюка А.О. чи іншими обвинуваченими та їхніми адвокатами.

Судові засідання призначаються з великими перервами між судовими засіданнями. Наприклад, розклад останніх судових засідань: 5 червня 2018 року, 24 липня 2018 року, 6 вересня 2018 року. Фактично 1,5 місяці перерв. 75% судових засідань, що відбулись – відбувались з єдиною метою - продовжити запобіжний захід Романюку А.О.

Судові засідання відбуваються з 1-2-годинним запізненням, що, до речі,  негативно впливає на здоров’я Романюка А.О. та його сприйняття судового процесу, так як він змушений перебувати в очікуванні суду в тісних боксах або в автозаці, де при зимових холодних погодних умовах чи влітку при спеці перебувати неможливо. Було зафіксовано факт, коли він знаходився 5 годин у камері, грати якої було пофарбовано(в приміщенні Дарницького суду).

Також судові засідання неодноразово продовжувались після закінчення робочого часу або відбувались під час відпустки судді, яку викликали для продовження запобіжного заходу.

Хоча справи, де обвинуваченими є неповнолітні особи, повинні розглядатись першочергово і пріоритетно.

 

5. ПОРУШЕННЯ ПРАВА НА МЕДИЧНЕ ОБСТЕЖЕННЯ. ЗАРАЖЕННЯ В СІЗО ГЕПАТИТОМ Б.

З березня 2018 року стан  здоров’я Романюка А.О. значно погіршився та з’явився ряд симптомів, який вказував на появу захворюваності в організмі, скарги на які хоч і були розглянуті лікарями ДУ «Київській слідчий ізолятор», проте діагностовані належним чином не були. 

На судовому засіданні 03 квітня 2018 року Романюк А.О. вперше звернувся до головуючої судді Дарницького районного суду м. Києва - Щасної Тетяни Василівни щодо погіршення стану його здоров’я та з проханням про забезпечення  повного медичного обстеження для постановки діагнозу. В зал судового засідання було викликано бригаду швидкої медичної допомоги, яка зафіксувала його невідкладний стан та скарги, а після судового засідання доправили його до Київської міської клінічної лікарні швидкої медичної допомоги. В Київській міській клінічній лікарні швидкої медичної допомоги у Романюка А.О. було взято кров на аналіз з пальця та здійснено поверхневий огляд лікарем-терапевтом. До результатів даних аналізів він доступу не має. Жодних рекомендацій чи пояснень щодо стану його здоров’я йому не було надано. На його прохання отримати дану інформацію, тодішній адвокат повідомив, що прибуття та перебування в лікарні Романюка А.О. зафіксовано не було.

03, 04 та 05 квітня 2018 року стан здоров’я Романюка А.О. погіршувався. 05 квітня 2018 року його було доставлено в приміщення Дарницького районного суду м. Києва. Він перебував у напівпритомному стані від сильної болі в області черевної порожнини та обох підребер’їв (зафіксовано в ЗМІ), тому до початку судового засідання йому  було викликано бригаду лікарів швидкої допомоги, які зафіксували його стан та надали невідкладну допомогу для можливості його участі в судовому засіданні, в якому він сам виявив бажання брати участь, незважаючи на стан здоров’я.

Під час засідання Романюк А.О звернувся до головуючої судді Дарницького районного суду м. Києва - Щасної Тетяни Василівни щодо необхідності його медичного обстеження з метою постановки діагнозу. Він повідомив суд про свої скарги, симптоми, наявність хронічних захворювань та побоювання про їхнє загострення.

В ухвалі Дарницького районного суду м. Києва від 05 квітня 2018 року (є в Єдиному реєстрі судових рішень за № справи №753/271/17 ) зафіксовано:

«Одночасно, у суду відсутні офіційні відомості про те, що Романюк А.О. має низку захворювань, однак це дає підстави суду з огляду на загальні обов’язки судді щодо захисту прав людини у відповідності до ст. 206 КПК України для зобов'язання адміністрації Київського слідчого ізолятора організувати та забезпечити невідкладне проведення медичного обстеження Романюка А.О.»

Після судового засідання 05 квітня 2018 року його було доставлено до Київської міської клінічної лікарні швидкої медичної допомоги (надалі - лікарні).  Романюк А.О та його друзі, які були присутні у приміщені лікарні під час даного огляду, неодноразово усно звертались до місцевих лікарів з проханням, щоб Романюку А.О. було здійснено розгорнутий аналіз крові та ультразвукове дослідження органів черевної порожнини.

Проте лікарі дані вимоги проігнорували, усно повідомивши, що не можуть і не будуть здійснювати обстеження, на які не було розпорядження суду. Ми переконані, що взагалі би нічого не було зроблено, якби не тиск присутніх. Адже довгий час взагалі нічого не здійснювалось, а на прохання хоча би для початку виміряти температуру, 15 хвилин лікарі шукали термометр. Також було взято кров на аналіз з пальця, здійснено поверхневий огляд лікаря-хірурга та рентген. Шукали зовсім не хворобу, а що Романюк міг собі вчинити сам, щоб викликати дані симптоми - так власне повідомила медсестра. А лікар-хірург «порадив» їхати в Швейцарію, якщо дійсно потрібне обстеження. Свідки можуть підтвердити, що все здійснювалось під наглядом конвоїрів та невідомих людей в цивільному, які представлялись правоохоронцями.

Скарги Андрія і його симптоми було проігноровано. Результатів аналізів не повідомили. Жодних рекомендацій чи пояснень щодо стану його здоров’я йому не було надано. Проте суддя заявила, що з даної лікарні їм надали відомості, що Романюк А.О. - симулював. На підставі чого лікарі зробили даний висновок – не відомо. Тому будемо намагатися притягнути до відповідальності таких лікарів також. 

Таким чином, після проголошення ухвали 05 квітня 2018 року з обіцянкою дати розпорядження щодо обстеження Романюка А.О, жодних дій суддею Щасною Тетяною Василівною для зобов’язання адміністрації Київського слідчого ізолятора організувати та забезпечити невідкладне проведення медичного обстеження йому вчинено не було.

На наступних судових засіданнях Романюк А.О продовжував звертатись до головуючої судді Щасної Т.В. щодо забезпечення йому повного медичного обстеження для постановки діагнозу у зв’язку зі скаргами на здоров’я,  що зафіксовано в аудіозаписах судових засідань, які теж було проігноровано.

06 липня 2018 року Романюк А.О.  направив судді Дарницького районного суду м. Києва Щасній Т.В. письмове клопотання з проханням сприяти і забезпечити йому медичне обстеження. Факт отримання даного клопотання суддя Щасна Т.В. підтвердила під звукозапис під час судового засідання 24 липня 2018 року.

Протягом 4 місяців попри скарги на загальну втому, сильні болі в правому підребер'ї, відсутність апетиту, втрату відчуття голоду, зміну кольору білків очей, значну втрату ваги та появу інших неприємних симптомів, діагнозу не було визначено, відповідно не відбувалось і лікування, хоча стан здоров’я погіршувався, а симптоми залишались і залишаються дотепер.

4 місяці пояснюючи свою бездіяльність, відсутністю невідкладного стану, скарги Андрія так і не були розглянуті ні швидкою, ні лікарнею, ні медчастиною СІЗО.

На запитання про проведення деталізованих аналізів і здійснення огляду відповідними спеціалістами по наявним симптомам,  працівники медчастини слідчого ізолятора надавали Романюку А.О рекомендації щодо подання клопотання до суду із проханням забезпечення обстеження поза межами слідчого ізолятора або ж самостійне діагностування в приватних установах охорони здоров’я, але тільки у разі дозволу суду. У зв'язку із відсутністю спеціалістів та відповідного медичного оснащення в слідчому ізоляторі, йому надавалась лише первинна медична допомога, а саме: обезболююче і снодійне.

При збережені симптомів та повному ігноруванні його скарг та клопотань, було прийнято рішення провести в приватній лабораторії, яка має відповідне медичне оснащення та відповідних фахівців, дослідження його крові для проведення аналізів на інфекційні захворювання задля виключення їх зі списку хвороб, які могли би спричиняти подібні симптоми.

Проте за результатами аналізу крові, які надали з приватної лабораторії 24 липня 2018 року, у Романюка А.О. було виявлено захворювання на інфекційний гепатит Б.

Того ж дня 24 липня 2018 року під час судового засідання Романюк А.О. знову звернувся до головуючої судді Дарницького районного суду м. Києва Щасної Тетяни Василівни з клопотанням щодо забезпечення йому негайного медичного обстеження у зв’язку із виявленням інфекційного гепатиту Б. Романюк А.О.  клопотав здійснити обстеження в закладі охорони здоров’я, який визначений для надання медичної допомоги особам, що перебувають під вартою в ДУ «Київський слідчий ізолятор» згідно наказу Департаменту охорони здоров’я Київської міської державної адміністрації №96 від 31 січня 2018 року «Про організаційні заходи  щодо надання медичної допомоги особам, що перебувають під вартою в ДУ «Київський слідчий ізолятор», а саме - в Київській міській лікарні №9. Романюк А.О.  вимагав здійснити дане обстеження негайно і до наступного судового засідання, тобто до 26 липня 2018 року, щоб і в нього, і в судової колегії була офіційна інформація щодо наявності у нього захворювань та стану його здоров’я, так як головуюча суддя зафіксувала ще в ухвалі за 5 квітня 2018 року, що суд не володіє такою інформацією, але жодних дій, щоб дана інформація була визначена за 4 місяці суддя Щасна Т.В. НЕ вчинила. Також Андрій повідомив, що через відсутність невідкладного стану, його звернення ігнорують, а  хвороба вже 4-ий місяць прогресує в хронічну стадію,  і без розпорядження судді обстеження його організму ніхто не здійснить.

Суддя Щасна Т.В. під звукозапис усно пообіцяла, що Романюку А.О. буде забезпечено обстеження. Вислухавши думки учасників розгляду кримінальної справи,  суддя Щасна Т.В.  повідомила, що буде з’ясовувати яким чином забезпечити йому негайне медичне обстеження до 26 липня 2018 року та покинула зал судового засідання. На той момент у Романюка А.О. не було адвоката, тому не було кому проконтролювати виконання даних слів. Жодного рішення зафіксовано та повідомлено Романюку А.О. не було.

Після засідання в зал судового засідання було викликано бригаду швидкої допомоги, лікарі якої повідомили Романюку А.О, що вони «не таксі», і  що він потребує стаціонарного лікування та діагностування організму, а не невідкладної медичної допомоги. Суддя Щасна Т. В., усупереч власним словам та фактично ігноруючи клопотання Романюка А. О., на власний розсуд розпорядилася доставити його до стін слідчого ізолятора, оцінивши його стан здоров'я як «задовільний».  

26 липня 2016 року, А.О. Романюк у зв’язку із ігноруванням суддею Щасною своїх обіцянок і розпоряджень, заявив їй відвід. Проте його задоволено, ясна річ, не було. Андрій вкотре повторно письмово звернувся з вимогою дати розпорядження на його медичне обстеження. Суддя вкотре пообіцяла, що щось зробить.

На даний момент Романюк А.О. знаходиться в ДУ «Київський слідчий ізолятор», а медичного обстеження та відповідно і лікування йому не забезпечено досі.

Оскільки з травня 2015 року Романюк А.О. не володіє інформацією про стан свого здоров’я, про наявність захворювань та про наслідки відсутності лікування, і фактично без повноцінного медичного втручання не можна оцінити шкоду, яка була вчинена його здоров’ю через довготривале перебування під вартою та 4-місячне ігнорування судом усних прохань та письмових клопотань, адже крім діагностованого гепатиту Б, у нього є ряд хронічних захворювань (хронічний панкреатит, хронічний холецистит), які потребували теж належного нагляду, і тепер могли загостритись у зв'язку із вірусною інфекцією в організмі. А також при належній реакції на його скарги і звернення, можливо було би своєчасно почати лікування та попередити розвиток хвороби.

 ІНШІ ПОРУШЕННЯ:


Поділитися
Надіслати
Надіслати

3,8 роки без розгляду справи: 20-річному добровольцю призначили заставу в 3,5 млн гривень!!! Відкрито збір коштів

14 січня 2019

Вперше за 3,5 роки ув'язнення суд призначив альтернативу слідчому ізолятору - заставу! Вперше дали шанс заплатити за свою волю. Не тільки кров'ю та здоров'ям, а і фінансово. Сума застави призначена дика ➡ 3,5 млн. грн. 

ЗВІТНІСТЬ по коштах, які надійшли для застави. Кожна гривня наближає день звільнення Андрія!

30 грудня 2018

Данні вказані з виписки карти та оновлюються. Дякуємо КОЖНОМУ небайдужому за внесок у свободу Андрія Романюка. Збір триває до 08 березня 2019 року!

Як і чим прокурори за 2 хв. виступу "аргументовують" ув'язнення Андрія впродовж 44 місяців!

1 грудня 2018

Відсутність аргументації прокуратури та суддів при призначенні йому єдиного запобіжного  заходу - ув'язнення. І юридичне обгрунтування чому при наявності правосуддя в нашій країні Андрій мав би бути звільнений. Читайте далі.

Слідкуй за подіями

Для зв'язку та коментарів:
Боднар Аліна (Facebook)

Розкажи друзям

Поділитися
Надіслати
Надіслати